Izložba slika Marije Tokić "Zagrebu za rođendan"
U Knjižnici Vrapče, 28. svibnja 2025. godine, otvara se samostalna izložba slika Marije Tokić pod nazivom "Zagrebu za rođendan". Ova izložba donosi emotivno nabijenu i slikarski vješto oblikovanu posvetu glavnom gradu Hrvatske, kroz autoričin prepoznatljiv stil u kojem dominiraju figurativni prikazi, nostalgična atmosfera i pažljivo oblikovana crno-bijela paleta s diskretnim kolorističkim akcentima. Marija Tokić poziva publiku da s njom zastane, osluhne tišinu grada i pogleda Zagreb kroz prizmu osobne interpretacije.
Slikarski rukopis Marije Tokić karakterizira profinjena jednostavnost. U njezinim radovima gotovo uvijek je prisutan narativni element, ali on nikada nije agresivan ili doslovan – slike djeluju poput poetskih fragmenata, prizora koji su zamrznuti u vremenu, ali nisu izgubili svoj život. U mnogim radovima autorica koristi suzdržanu paletu nijansi sive, čime dodatno naglašava emocionalnu dubinu i atemporalnost prizora, dok povremeno uključivanje kolorističkih detalja djeluje kao naglasak, ritam, dah unutar kompozicije.
Tematski, izložene slike donose prikaze Zagreba u različitim aspektima – arhitektonskim, ambijentalnim i emotivnim. Iako su u prvom planu prepoznatljivi dijelovi grada, oni nisu dokumentarni prikazi već poetske evokacije – u njima grad postaje kulisa unutarnjih stanja, nositelj memorije i prostor susreta. U Marijinim djelima Zagreb je i stvaran i simboličan – to je grad prošlosti i sadašnjosti, ljudi i ulica, kiše i svjetla, pogleda i šutnje.
U fokusu njenih slika često se nalaze žene, djeca, šetači, putnici, pješaci... Likovi koji su izdvojeni iz gužve i stavljeni u odnos s prostorom koji ih okružuje. Ti likovi nisu portreti u klasičnom smislu, već univerzalni predstavnici osjećaja: tišine, iščekivanja, prisutnosti, čežnje. Njihova smirenost, često prikazana u statičnim pozama ili laganim kretnjama, djeluje poput poziva na promišljanje, prisjećanje i povezivanje. Nema u tim prizorima naglih pokreta ni dramatičnih scena – sve je suptilno, sugestivno, odmjereno.
Slikarica svjesno izbjegava patetiku, ali ne bježi od emocije. Upravo je emocionalna autentičnost njezina najjača odrednica – osjećaj koji se ne nameće, već prožima. Taj osjećaj proizlazi iz kompozicijske stabilnosti, uravnoteženih odnosa svjetla i sjene te pomno biranih motiva. Zagreb u njezinim slikama nije samo prostor, on je kontekst – često simbol vremena, blizine, topline unatoč tmurnoj paleti boja. U tom kontrastu između sivila i ljudske prisutnosti rađa se prostor za empatiju.
Marija Tokić pripada krugu suvremenih hrvatskih likovnih autora koji svoj izraz grade kroz figuraciju i osobnu priču. Iako formalno nije akademski obrazovana slikarica, njezin rad pokazuje visoku razinu likovne pismenosti, smisao za kompoziciju i atmosferu, kao i izraženu osjetljivost na čovjeka kao temu. Autoričin dosadašnji opus uključuje niz zapaženih samostalnih i skupnih izložbi, a prepoznatljiva je po stalnoj posvećenosti detalju, radnji i simbolici svakodnevnog.
Izložba "Zagrebu za rođendan" nije tematski zatvorena ni retrospektivna, već promišljeno odabrana zbirka djela koja kroz različite motive i raspoloženja povezuju autoricu i grad. Kroz prizore grada i njegovih stanovnika, umjetnica se ne obraća samo gledatelju, već i Zagrebu samom – kao starom prijatelju, šutljivom svjedoku, mjestu koje pamti. Riječ je o izložbi koja ne traži brzu konzumaciju, već poziva na zadržavanje, razmišljanje i tiho sudjelovanje.
Za posjetitelje izložba može biti i povod za osobnu introspekciju, jer slike Marije Tokić djeluju poput zrcala koje ne reflektira samo površinu, već i ono što gledatelj unosi u promatranje. U vremenu bučnih vizualnih poruka i površnog dojma, ova izložba nudi tišinu kao prostor značenja. U tom prostoru tišine, susreću se autorica, grad i gledatelj.
"Zagrebu za rođendan" tako postaje više od naslova – to je nježna čestitka, iskrena poruka i umjetnički čin koji spaja memoriju, prostor i osjećaj. Izložba ostaje otvorena do kraja lipnja, a svi ljubitelji figurativne umjetnosti, nostalgičnih prizora i poetike svakodnevice pozvani su da je posjete i dožive vlastiti susret s gradom – viđenim očima umjetnice koja ga osjeća dublje od vizualnog.
Željko Bedić