Samostalna izložba Morane Jugović "Trogirska zvona"

mjesto: galerija specijalne policije,Trg žrtava fašizma 1, Zagreb
vrijeme: 5.3.2025 u 18 sati
Izvorhttps://hdlu-zagreb.hr/
morana jugovic galerija specijalne policije otvorenje izlozbe
O izložbi piše likovna kritičarka i kustosica Sanda Stanaćev Bajzek:
Naš je vizualni doživljaj svijeta određen našim zemaljskim, fizičkim iskustvom. No, što ako su svi događaji i predmeti koje susrećemo u našem stvarnom životu tek rezultat vizije i osjećanja u nama? Naučeni smo da slike i emocije inicira pojavni svijet koji je stvaran i materijalan, a zapravo mi taj svijet vizualiziramo u našem mozgu, u centru vizije.

Ako je stvarnost iluzija, a mi direktno involvirani u stvaranje vlastite stvarnosti, trebali bismo biti svjesni postojanja i one druge sfere, prostora duhovnih manifestacija koje nastaju asocijacijama, simulacijama i manipulacijama upravo te samoprozvane razumske percepcije koju, novootkrivenu, donose pred nas kao viziju vizije, emisiju vlastite novostvorene stvarnosti, upravo umjetnici.

Umjetnost ima snažnu povezanost s duhovnošću. Oduvijek je sredstvo izražavanja i prenošenja dubokih osjećaja i emocija, izražavanja duše na čudesan i neponovljiv način. A jedan od načina na koji kreativnost može poslužiti kao sredstvo izražavanja duhovnosti je meditativno slikanje – tehnika koja se koristi određenim likovnim medijem kao oblikom meditacije. Takav proces slikanja omogućava pojedincu povezati se s vlastitim unutarnjim bićem, istražiti dublje slojeve svijesti i u konačnici ostvariti unutarnje iscjeljenje. Meditativno slikanje postaje tako jedinstveno duhovno iskustvo, čin samospoznaje i dragocjeno unutarnje putovanje.

Takvim slikarstvom Morana, znakovitog umjetničkog nadimka Mahamaya, godinama ”iscjeljuje” i nas i sebe afirmativnim aspektima slike, koji hranjeni fascinacijom prirode, prate sve njezine cikluse. A ona, vjerna svojim ishodišnim preokupacijama – odnosu čovjeka i prirode, otkriva i novom izložbom vezanost za izvorno iskustvo i razložnost odabira nadimka. Naime, jedno od značenja pojma Mahamaya na sanskrtu je ”vješta kreatorica”. A prevodi se i kao ”velika moć” ili ”velika iluzija”, što se u filozofskom smislu odnosi na ideju kako je materijalni svijet zapravo iluzija, u kojoj je priroda stvarnosti nestalna i dualna. Stoga je utjelovljenje Mahamaye utemeljeno na dihotomiji stvaranja i iluzije, moći i suosjećanja. Dihotomiji koja se događa i unutar sama Moranina slikarstva.

Kao neprestana prisutnost razlaganja i ponovnog sabiranja, patnje i radosti, uranjanja u raskošnu kolorističku skalu i fantazmagoričnu morfologiju slike, u kojoj su isprepletena uvijek ista dva dualna aspekta – impresija realnim fenomenima prirode i ekspresija gradnje intuitivnim podražajima.

Nova izložba, naslovljena "Trogirska zvona" prema pretposljednjem radu ciklusa nastalom krajem ljeta 2024. godine, predstavlja uz 9 starijih akrila i 22 recentna akvarela, koji neuobičajeno velikom dimenzijom za akvarel, svjedoče o onome što je autorici iznimno važno. A to je procesualnost stvaranja slike i neprestano traganje za novim izrazima i obličjima. Novim ciklusom, vjerna akvarelu apstraktne morfologije, zakoračuje i u oblikovno asocijativnije, pa čak i jasnije figurativne forme, u kojima transparentnost i gradnja u slojevima omogućuju boji ”govoriti” drugačije. Demonstrirati neprestane promjene vlastite emisije i vibrantnosti promjenjiva značenja.

Elementi nošeni autoričinom mentalnom plimom i osekom izlaze iz okvira u vanjski svijet, da bi se potom našom percepcijom ponovno vratili u mikrokozmos slike. Morana majstorski afirmira sam proces i slikarsku gestu, gdje boja i papir nisu više pasivne supstance, već su skladišta zarobljenih sila oslobođenih samim slikarskim činom. Ovo slikarstvo reaktiviranje je bogolikosti ljudskog bića, buđenje instinkta i dokaz beskonačnosti imaginacije. Jer promatrajući i istražujući međusobna djelovanja u slojevima boje i papira, slikarica doživljava snažne interakcije stvaralačke energije, nesvjesno ulazeći u sebe, u vlastite duhovne i mentalne sfere, podsvjesno komunicirajući posredstvom ruke i sa samom slikarskom materijom.

Počinje dosljedna izmjena stanja, razvitak koji se očituje kao neprekidno jedinstveno kretanje. Slaganje sloja na sloj koje slikarica čini u dosljednom, ujednačenom ritmu, tako da u samoj slici možemo osluhnuti prirodna životna strujanja. Moranina slika stoji tamo gdje prestaje java. Ona je ljepota, bijeg od ništavila, nije simbol ni metafora, već čisti slikarski dihroizam, sposobnost boje da različitim tretiranjem pokaže drugačije, nove emanacije. Ona je meditativna slikarska avantura autentičnog likovnog jezika i prepoznatljivog identiteta. Snažne duhovnosti, dubokog poniranja u svijet asocijativno-apstraktne izražajnosti i opredmećenja stvarnosti proživljenoga u intimi duše.

Pokaznica i dokaznica kako istinska umjetnost uvijek dolazi iz centra, iz unutrašnjosti, iz apsolutne istine. Zaključiti nam je kako Moranino slikarstvo s pravom možemo etablirati kao sliku ”izvan prostora i vremena”. Sliku u kojoj se apstraktni i figurativni pravci više ne smatraju suprotnošću, već se međusobno prepliću i obogaćuju novim mogućnostima oblikovanja. Sliku koja nosi stigmu bezvremenske posvećenosti, emanaciju božanskog prosvjetljenja prostora od vječnosti.

Sanda Stanaćev Bajzek

Biografija autorice

Morana Jugović rođena je 1972. u Zagrebu. Završila je klasičnu gimnaziju 1991. godine, a potom Studij dizajna pri Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Diplomira 1996. i od tada radi u struci kao dizajner. Od 2023. godine izabrana je za predavača u umjetničkom području, polje dizajn i radi na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu na kolegijima Grafički dizajn, Dizajn vizualnih komunikacija i Računalna grafika. Koautor je udžbenika ”Dizajn vizualnih komunikacija” (J. Žiljak Gršić, Jugović, U. Leiner Maksan) u izdanju Školske knjige iz 2022. godine.

Od ostalih obrazovanja završava: školu fotografije "Super Studio 13", Milano (1995. – 1996.) te seminare Art terapije u Bilbau i Münchenu (2012. – 2018.) kod ak. slikarice Meere Hashimoto (Primal Painting, Nature Painting, Portrait, Art of Working with People) na kojima postaje asistent. Nakon nenadane smrti učiteljice, nastavlja slikarski rad povezivati s meditacijom. Priroda ostaje kao vječna inspiracija, a podršku nalazi i u prakticiranju tai chija (od 2010. u školi "Art du Chi") i radu s tibetanskim zdjelama (prema metodi Mojce Malek od 2004. godine). Morana je majka dvije kćeri i živi i radi u Zagrebu. Član je HDLU Zagreb i HULULK-a.

Kontakt: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

www: morana.info

Prodaja slika Online

Tekstovi i fotografije na ovoj stranici vlasništvo su njihovih autora i nije dopušteno njihovo skidanje i upotreba bez odobrenja autora i bez navođenja linka stranice kao izvora.